Şengül Hablemitoğlu ile Yas Notları – Konuk: Zeynep Selvili Batuk

Şengül Hablemitoğlu ile Yas Notları
Şengül Hablemitoğlu ile Yas Notları
Şengül Hablemitoğlu ile Yas Notları – Konuk: Zeynep Selvili Batuk
/

İzmir’de 1987 yılında doğan Zeynep Selvili Batuk, önceleri balerin olmayı hayal ederken, ilk köpeği hastalanınca da veteriner olmak istediğine karar verdi. Kendi deyimiyle psikolog olmayı düşlememişti. Psikolojiye İzmir Saint-Joseph Fransız Lisesi’nde okuduğu dönemde gittiği Princeton ve Georgetown üniversitelerinin yaz okullarında merak saldığını söylüyor. İnsan ruhuna olan merakının annesinin sıklıkla tekrarladığı “her şey insan için” sözleri olduğunu da düşünüyor.

Miami Üniversitesi’nde psikoloji ve sinema eğitiminden sonra uygulamalı psikoloji yüksek lisansını New York Üniversitesi’nde tamamlıyor. Yüksek lisans eğitimi sırasında “mindfulness” ve “öz şefkat” konularına odaklanmış. “Kabul ve Kararlılık Terapisi,” “Şefkat Odaklı Terapi,” ve “Öz Şefkatli Farkındalık” konularında çok sayıda uluslararası eğitime katılmış. 2017 yılında Türkiye’nin ilk Öz Şefkatli Farkındalık eğitmeni olarak Bahçeşehir Üniversitesi’nde 8 haftalık “Öz Şefkatli Farkındalık” eğitimleri vermeye başlamış.

27 Ocak 2021’de babasının ölümüyle birlikte yas, ölüm ve palyatif psikoloji konularına odaklanan Zeynep Selvili’nin diğer çalışma odağı yas sürecinde utanç yaşantısı ve öz şefkatin rolü. Hâlen aktif olarak konsültasyon alarak teorik eğitimlerine İrlanda ve ABD’de, klinik çalışmalarına ise İstanbul’da devam eden Zeynep Selvili ile kendi kaybından sonraki yas sürecine ve yasın özgünlüğüne dair konuştuk…